Golden Baklava Film Academy

Golden Baklava Film Festival Finalists

Documentary

Film Name Director Name Country / School
A Year In Exile (Tr) Malaz Usta Syrian Arab Republic / Marmara University
Bangkok Chair Hacks Mayyanee Techaumporn Thailand / Chulalongkorn University
Days Of Fishing Benjamin Grinand, Lucien Lepoutre Belgium / INSAS
Gulab Gul Semih Sağman Türkiye / Marmara University
Holding Your Breath Katarzyna Sikorska Poland / Krzysztof Kieślowski Film School
Lost Ore Abdurrahim Pınar Yıldırım Karaman Türkiye / Anadolu University – Eskişehir
Smirna’nın Çukuru / Çukurhattan Begüm Aksoy Türkiye / İzmir University of Economics, Faculty of Communication
The Odyssey Ömer Güler Türkiye / Necmettin Erbakan University, Faculty Of Fıne Arts And Architecture
The Olympian Jan Bujnowski Poland / The Polish National Film, Television and Theatre School in Lodz
Tobacco Shop Dora Slakoper Croatia / Zagrep Academy of Dramatic Art
Trucage Ahmed Abuzenada Egypt / October University for Modern Sciences and Arts

 

* The list of finalists is in alphabetical order.

Fiction

Film Name Director Name Country / School
A Day Off Leonardo Bassil Lebanon / Notre Dame Üniversitesi
Best Actress Umut Alaz Kökçü Türkiye / Mimar Sinan Üniversitesi
Büyülü Fener Bekçileri Bahadır Kapır, Ferhat Zengin Türkiye / Marmara Üniversitesi
Chhaya Utsav India / Pandit Lakhmi Chand State University of Performing And Visual Arts
Continental Henrik Troan Schefte, Snore Joh.. Norway / NTNU Norwegian University of Science and Technology
Danzamatta Vanja Victor Kabir Tognola Switzerland / Zurich University of the Arts
Değişim – Alteration İsmail Kurt Türkiye / Hasan Kalyoncu University
Dismissal Tarek Kassem Yessin Lebanon / Notre Dame University
Dispute Gulnara Ivanova (Khodjayeva) Uzbekistan / Gerasimov Institute of Cinematography
Fortune Anatoly Tarabrin Russia / Higher School of Cinema “ARKA”
Fourth Wall Mehmet Kaan Karataş Türkiye / Kadir Has University
Harassment Anna Rox Russia / Higher courses in film and television VGIK
Home Feruz Bakhodirov Uzbekistan / Focus Film and Theatre School, Taschkent
Hunting Season Dimitris Theocharidis Greece / Aristotales University
Imaginarium Cristian Beteta Spain / ESCAC
Junkyard Sacha Bitar Lebanon / Notre-Dame University
Lauf Laudika Thanky Hamutenya Germany / Filmakademie Baden, Wurtemberg
Lifeline The Brothers Who Hold The Same Breath Abdullah Şahin Türkiye / Işık University
Maryam Bekmaganbetova Marzhan Kazakhstan / Kazak Milli University – KAZNUI
Mask Daniel Le Hai Poland / Lodz University
My VR Ildar Shangaraev Russia / Gogol School of Art
On The Inside Julia Kudo Russia / VKSR (High Courses for Scriptwriters and Film Directors)
Onvoltooid Verleden Tijd Aron Quadu Belgium / Royal Institute for Theatre, Cinema & Sound
Preparation Ilia Asitashvili Georgia / Shota Rustaveli Theatre and Film Georgia State University
Remue Ménage Lucien Hebrant France / École de la Cité, Saint Denis
Same Night Different Blue Nuri Cihan Ozdogan Türkiye / Çukurova University
Seance Osher Bet Halachmi Israel / The Steve Tisch School of Film and Television
Shared Solitude Nurbanu Atalay Türkiye / İstanbul University
Silent Night Polina Kondrateva Russia / Gerasimov Institute of Cinematography (VGIK)
Skazka Maksim Kulkov Russia / Higher School of Cinema “ARKA”
Sledge Suxrob Qodirov Uzbekistan / The Uzbekistan State Institute Of Arts And Culture
Spining Top Kassandra Abdo Lebanon / Notre-Dame University
Stamp Lovro Mrdjen Croatia / Zagrep Academy of Dramatic Art
The Contentment Ernesto Redondo Vergara Estonia / Baltic Film School (BFM)
The Day My Father Died Emre Sefer Türkiye / İstanbul Aydın University
The Duty Alin Duruian Romania / UNATC – University of Theatre And Film Il Caragiale
The End Of The Circle Dimitris Georgiev Bulgaria / NATFA – National Academy for Theatre and Film Arts
The Frame Mert Sata, Berk Sata Türkiye / Anadolu University
Views Roman Pivovarnik Slovakia / Academy of Performing Arts in Bratislava

 

* The list of finalists is in alphabetical order.